Kūdikis yra mokymosi genijus


Vaikas iki dvejų metų priima naują informaciją suaugusiems nesuvokiamu greičiu. Jei Jūsų stebuklas į skaitymo kortelę pažiūrėjo tik sekundę – tai nereiškia, kad jis nenusėdi vietoje – jam tiesiog užteko šio laiko įsiminti.

Genijais tampama


Mokslininkai įrodė, kad smegenys, protiniai gebėjimai, kaip ir kūno raumenys – vystosi ir stiprėja priklausomai nuo to, kiek smarkiai jie yra lavinami. Kuo daugiau ir įvairesnių informacijos šaltinių turi vaikelis, tuo daugiau jis išmoks. Pvz.: pirmaisiais gyvenimo metais vaikelis gali išmokti tiek kalbų, kiek jį sups. Jei jis auga šeimoje, šnekančioje keturiomis kalbomis – tiek jis ir mokės.

Svarbiausios gyvenime pirmosios 2000 dienų


Tėvai ir vaikas – tobula mokymosi komanda


Tėvai ir vaikelis be galo myli, įkvepia ir motyvuoja vienas kitą.

Vienas dėl kito jie yra pasiryžę nuversti kalnus. Ką jau kalbėti apie paprasčiausią mokymąsi skaityti ar skaičiuoti…

Požiūrio į mokymąsi formavimas


Kodėl tai svarbu? Pirmoji mokymosi patirtis padeda pagrindą visam gyvenimui – kiek pažįstate vaikų, su džiaugsmu einančių į mokyklą? Ankstyvasis mokymasis yra mokymasis žaidimo forma, o žaidimas – tai, kas mus visus džiugina iki pat gyvenimo pabaigos.

Padarykite eksperimentą – savaitę laiko ypatingą dėmesį kreipkite į tai, kaip Jūsų aplinkoje kalbama apie mokyklą. Pastebėsite liūdinančius dalykus – dažniausiai apie ją atsiliepiama su apmaudu, pykčiu, liūdesiu.

Žygis prieš norą mokytis vyksta nuo pirmos dienos, lėtai ir užtikrintai, pradedant kalbomis, kad ,,Palauk kol užaugs iki mokyklos – štai tada prasidės bėdos”. Tokį požiūrį girdi dar tik guguojantis vaikutis. Ir jo smegenyse formuojasi asociacija – mokymasis-blogis.

Svarbu ir tai, jog įgimtas, stulbinantis vaikų smalsumas pradeda slopti pirmiausiai tada, kai jo erdvė nepripildoma pakankamu kiekiu naujos medžiagos.

Vėliau, jau į mokyklą, praktikuoti mokymąsi susirenka vaikai su tokia pat tvirta asociacija. Ar jie gali ko nors išmokti? Gali, bet tam bus sugaišta daugybė mokytojų, tėvų ir, žinoma, pačių vaikučių energijos.

Apmąsčius šiuos faktus – tampa aišku, kodėl aplinkui tiek nelaimingų žmonių. Ankstyvasis mokymasis yra tiltas į pilnavertį gyvenimą žinių ir žinojimo visuomenėje.

Faktai

 • 90

  Vidutiniškai tiek sekundžių pakanka Mažajam, kad išsiaiškintų kaip veikia tipinis žaisliukas. Jei Jūsų vaikui greitai nusibosta naujovės – jis itin sumanus, o ne nerimtas.

 • 36

  Tiek mėnesių Jūsų Mažasis turi labai aktyviam mokymuisi.

 • Begalybė

  Tiek dalykų gali išmokti Jūsų Mažasis per pirmus trejus gyvenimo metus, jei tik sudarysite tam tinkamą aplinką ir pateiksite žinias tiksliai.

 • 20530

  Tiek savo ir vaiko valandų sugaišite, jei ankstyvajame amžiuje sužlugdysite mažylio norą mokytis, kurį vėliau, jam pradėjus lankyti mokyklą, turėsite nuolat kurstyti.

10 taisyklių/tiesų apie tobuliausią – mokymo(si) žaidimą

 • Vaikai nori mokytis labiau nei valgyti (jei nesužlugdote jų įgimto noro pažinti).
 • Mama ir vaikas – dinamiškiausia visatoje mokymo(si) komanda.
 • Vaikai zyzia tik iš nuobodžio (jei yra sveikučiai kaip ridikai).
 • Mokykitės tik tuomet, kai ir Jūs, ir Jūsų vaikelis esate puikiai nusiteikę.
 • Kiekvieną naujovę vaikeliui pateikite su begaliniu entuziazmu, juk jis Jumis tiki!
 • Nuolat atnaujinkite mokymosi medžiagą (vaikas nebenorės mokytis, jei kartosite tą patį – jam paprasčiausiai bus nuobodu).
 • Nereikalaukite Mažųjų rodyti rezultatų, nekurkite įtampos – jie juos patys pademonstruos kai ateis laikas!